EPC rating – co to jest i czemu jest tak ważny?
Zobacz czemu trzeba mocno zwracać uwagę na EPC RATING zarówno podczas zakupu domu rezydenckiego dla siebie, jak i z zamiarem zakupu domu na wyanjem.
EPC (Energy Performance Certificate), jest to certyfikat energetyczny, który jest obowiązkowy w Wielkiej Brytanii przed sprzedażą lub wynajmem budynku.
Certyfikat EPC jest świadectwem charakterystyki energetycznej które określa, jak bardzo dana nieruchomość jest energooszczędna i ile można dzięki temu zaoszczędzić na opłatach za prąd i gaz.
EPC jest wystawiany po inspekcji, podczas której rzeczoznawca ocenia efektywność energetyczną nieruchomości i generuje certyfikat, z którego można dowiedzieć się wszystkiego o efektywności energetycznej domu oraz jego wpływie na środowisko.
Ważność takiego certyfikatu to 10 lat.
EPC jest obliczany na podstawie różnych kryteriów, takich jak efektywność systemów ogrzewania i oświetlenia, wiek budynku oraz stan izolacji ścian, okien i poddasza.
W certyfikacie EPC zawarte są informacje o ilości zużywanej energii oraz emisji dwutlenku węgla oraz potencjalnych kosztach paliwa.
Poniżej znajduje się przykład certyfikatu EPC, oraz informacji odnośnie tego jak można podnieść jego ocenę.
EPC RATING – co to jest za oznaczenie A,B,C,D,E,F,G?
EPC rating dzieli nieruchomości na oceny od A do G, gdzie A oznacza najlepszą, a G najgorszą ocenę i trzeba na to koniecznie zwracać uwagę przed zakupem nieruchomości.
O ile przy zakupie domu korzystając ze zwykłego kredytu bank sprawdzi EPC i z automatu nie przyzna kredytu jeżeli będzie ono zbyt niskie, o tyle np na aukcjach za pomocą gotówki lub kredytu pomostowego (bridging) można kupić praktycznie każdą nieruchomość.
Kiedy natomiast pojawi się problem z EPC po zakupie takiego domu na aukcji?
W momencie kiedy będzie się już chciało na niego dostać normalny kredyt lub wynająć komuś taki dom, a nie było się w stanie podnieść jego EPC wystarczająco mocno.
Więcej na temat zagrożeń odnośnie zakupu domów na aukcji znajdziesz również w wartykule:
EPC RATING – PODSUMOWANIE TAKIEGO RAPORTU
EPC RATING – CO TO JEST ZA SEKCJA „ZALECENIA”
Sekcja zalecenia sugeruje, co można zrobić w danym domu, aby podnieść jego energooszczędność i wskoczyć na wyższy poziom.
Mimo że w takim raporcie są już wyszczególnione zalecenia, to będąc szczery ja i tak osobiście bym wezwał osobę która zajmuje się EPC, aby mi jeszcze raz wszystko sprawdziła, potwierdziła takie zalecenia i ewentualnie jeszcze coś podpowiedziała, aby potem zwyczajnie nie było już żadnych niemiłych niespodzianek.
Chcąc kupić dom dla siebie warto jest sprawdzić certyfikat EPC, aby wiedzieć czy dom jest energooszczędny, lub jakie prace remontowe będzie trzeba w nim wykonać aby podnieść EPC rating i nie płacić potem dużych rachunków za prąd i gas.
Chcą natomiast kupić dom pod wynajem należy mocno zwrócić uwagę na to jakie aktualne EPC posiada dana nieruchomość (i jak mocno ewentualnie można podnieść rating EPC), ponieważ nowe regulacje które będą wchodzić w 2025 mówią że nie będzie można wynajmować nieruchomości które nie mają już EPC na poziomie C lub wyższym.
POWIĄZANE TEMATYCZNIE WPISY, KTÓRE RÓWNIEŻ MOGĄ CIEBIE ZAINTERESOWAĆ:
Jeżeli uważasz że informacje które znalazłeś na tej stronie są dla Ciebie wartościowe i mogą się również okazać przydatne Twoim znajomym, kliknij w ikony mediów społecznościowych poniżej, aby udostępnić ten artykuł na swoim Facebook, Twitter itd.
Poprostu podaj dalej 🙂