...

Rent to Rent (R2R)

Zobacz na czym dokładnie to polega, jakie są wady, zalety i na co trzeba zwracać szczególną uwagę decydując się na taką strategię zarabiania pieniędzy na rynku nieruchomości w UK.

Rent to Rent jest strategią inwestycyjną w nieruchomości, w której inwestor wynajmuje nieruchomość, a następnie robi jej podnajem dalej z zyskiem. 

Praktycznie w wielu krajach podnajmy są bardzo popularnym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy chcą uzyskać regularne dochody na rynku nieruchomości, ale bez konieczności kupowania nieruchomości na własność (często ze względu na brak dostatecznej ilości pieniędzy).

W R2R inwestor wynajmuje nieruchomość od właściciela (landlorda) i następnie robi podnajem na pokoje jako HMO, lub jako najem krótkoterminowy SA, za wyższą cenę, aby uzyskać odpowiednio duży zysk z różnicy pomiędzy tym co musi co miesiąc płacić landlordowi (plus rachunki i opłaty), a tym co zarabia robiąc taki podnajem.

Kilka słów na temat strategii HMO i SA znajdziesz w artykule pt: “Strategie inwestowania w nieruchomości w UK

 

Rent to Rent – zalety dla inwestora wykorzystując tą strategię zarabiania na nieruchomościach

 

1. Możliwość uzyskania dochodu z nieruchomości bez konieczności ich zakupu – strategia R2R pozwala inwestorom na zarabianie pieniędzy na rynku nieruchomości bez konieczności ich zakupu, co często jest bardzo atrakcyjne dla osób które nie mają jeszcze wystarczająco dużo pieniędzy na zakup takiego domu, a chcą już zacząć działać zamiast  odkładać tylko powoli pieniądze.

  1. Bardzo mały wkład własny – strategia R2R pozwala inwestorom na uzyskanie zysku z nieruchomości bez konieczności dokonywania dużych inwestycji początkowych na strat (na remont itd). Często wystarczy mała kwota pieniędzy potrzebna tylko na odświeżenie lub umeblowanie nieruchomości, aby dostosować ją tylko do potrzeb lub wymogów takiego najmu.
  2. Brak odpowiedzialności za utrzymanie nieruchomości – w przypadku strategii rento to rent, właściciel nieruchomości nadal odpowiada za poważne naprawy danej nieruchomości, co mocno minimalizuje ryzyko inwestora.

Zazwyczaj tak jest że jakieś drobne usterki i naprawy ogarnia inwestor (aby z byle duperelami nie zawracać głowy landlordowi), a jak przyjedzie do jakiejś poważnej awarii (np z hydrauliką lub dachem), to nadal landlord za to wszystko odpowiada.

WAŻNE!

Aby w praktyce rzeczywiście to wszystko tak wyglądało, bardzo ważne jest aby podpisać z landlordem odpowiednia umowę która będzie dobrze zabaezpieczać inwestora. Olewając temat dobrej umowy, w razie poważnych problemów można naprawdę mocno się wpakować w kłopoty finansowe!

Jeżeli nie wiesz jak sporządzić taką umowę, możesz śmiało się ze mną skontaktować w zakładce “kontakt”, aby dał Tobie namiary na swoich znajomych którzy od lat działają w strategii rent to rent i wszystko pięknie mają dopięte na ostatni guzik.

4. Możliwość szybkiego wycofania się danej nieruchomości – mając przygotowaną odpowiednią umowę, strategia R2R pozwala na dość szybki zwrot takiej nieruchomości landlordowi, w sytuacji kiedy taka inwestycja nie będzie w stanie na siebie odpowiednio dużo generować zysku.

Jest to bardzo ważne kiedy z powodu np jakichś wydarzeń polityczno-gospodarczych rynek zostanie w jakiś sposób zamknięty lub zamrożony.

Przykładem może być sytuacja kiedy zabroniono ludziom podróżować i większość ludzi działających w strategii najmu krótkoterminowego (SA) z dnia na dzień straciło dostęp do klientów.

5. Szybki zwrot z zainwestowanych pieniędzy.

W strategii R2R często wystarczy zainwestować tylko małą ilość pieniędzy na odświeżenie lub umeblowanie danej nieruchomości, dzięki czemu zainwestowane pieniądze potrafią się zwrócić w zaledwie kilka miesięcy.

Podpisując odpowiednią umowę z landlordem inwestycja w taką nieruchomość potrafi się bardzo szybko zwrócić, a landlord nie może wypowiedzieć takiej umowy przez z góry określony czas widząc nawet  jak taka nieruchomość została ładnie przygotowana i jakie dobre zyski potrafi generować.

 

Minusy strategii rent to rent

1. Konieczność zarządzania wynajmem przy mniejszych zyskach. 

Inwestor musi być gotów zarządzać wynajmem i utrzymywać nieruchomość w dobrym stanie, co może być oczywiście  trudne i czasochłonne jeżeli nie odpowiednio dobierze się lokatorów.

Biorąc pod uwagę fakt że inwestor zobowiązuje się płacić co miesiąc ustaloną kwotę landlordowi, syki są mniejsze niż w przypadku kiedy jest się właścicielem takiej nieruchomości i czerpie się z niej zyski w całości.

2. Dobór odpowiedniej nieruchomości i landlorda

Aby wszystko fajnie się spinało, nieruchomość musi mieć odpowiedni duży potencjał (wielkość, lokalizacja i stan techniczny), aby nie było potem problemów z zapełnieniem takiej nieruchomości przez osoby które są w stanie odpowiednio dużo zapłacić np za wynajem pokoju w takiej nieruchomości.

Kilka słów na ten temat wspomniałem też w artykule pt. „Jak zacząć inwestować w nieruchomości w UK?„, tak więc są po podstawy, których nie wolno bagatelizować!

Landlord którego wybierzemy do współpracy oczywiście też nie może być sknerom, aby nie było z nim żadnych problemów jeżeli będzie trzeba pokryć jakieś koszty związane z ewentualnymi naprawami.

3. Brak zysków w związku ze wzrostem wartości nieruchomości.

Jeżeli jesteśmy właścicielami danej nieruchomości, to zarówno możemy się cieszyć zyskiem z najmu takiej nieruchomości, jak i wzrostem jej wartości na przestrzeni wielu lat.

Jeżeli natomiast dom nie należy do nas, to niestety ale możemy zarabiać na min tylko na najmie, a zarabianiem na wzroście wartości takiej nieruchomości może nadal cieszyć się tylko właściciel takiego domu.

 

Podsumowując

Strategia rent to rent zarówno jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób które chcą zacząć zarabiać na rynku nieruchomości, ale nie mają wystarczająco dużo pieniędzy na to aby kupić swoją, jak i dla landlordów którzy mają fajne domy z potencjałem, ale nie chcą się już nimi zajmować, a chcą regularnie otrzymywać dochód pasywny z takiej nieruchomości.

Kilka zdań na temat dochodu pasywnego napisałem w artykule “Dochód pasywny z nieruchomości – prawda czy ściema?”

Bez względu jednak na to czy chcesz zacząć swoją przygodę na rynku nieruchomości wybierając podnajmy, czy jesteś landlordem który chce oddać taką nieruchomość w zarządzanie, bardzo ważne jest to aby wiedzieć kogo szukać do współpracy, na co trzeba zwracać szczególną uwagę i jakie umowy podpisać!

Jeżeli chcesz się tego nauczyć lub skonsultować z ludźmi którzy się tym z sukcesem zajmują od lat, napisz do mnie w zakładce “kontakt”, a ja skieruję Ciebie na odpowiednie osoby które doskonale wiedzą jak z sukcesem robić podnajem zarówno w strategii HMO jak i SA

Więcej na temat różnych strategii zarabiania na rynku nieruchomości w UK znajdziesz również w artykule pt. “Strategie inwestowania w nieruchomości w UK”.



Jeżeli uważasz że informacje które znalazłeś na tej stronie są dla Ciebie wartościowe i mogą się również okazać przydatne Twoim znajomym, kliknij w ikony mediów społecznościowych poniżej, aby udostępnić ten artykuł na swoim Facebook, Twitter itd.

Poprostu podaj dalej 🙂

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.