...

Jak kupić dom w UK bez wkładu własnego?

Zobacz jedną z bardzo dobrych i mało znanych strategii, która nie opróżnia mocno kieszeni inwestorów z ich pieniędzy.

Nie da się ukryć że każdy kto myśli o zakupie domu dla siebie lub w celach inwestycyjnych, najchętniej by chciał kupić dom bez wkładu własnego.

W związku z tym zadam Tobie pytanie.

Czy chciałbyś pożyczyć zupełnie obcej osobie przykładowo 100-200tys funtów nie mając dobrego zabezpieczenia takiej pożyczki i ryzykować tym że możesz na tym ponieść duże straty finansowe?

Domyślam się że nie bardzo.

Tak też właśnie jest z pożyczaniem pieniędzy przez banki na zakup nieruchomości.

Kiedy bank użycza danej osobie pożyczki na zakup nieruchomości, kalkuluje związane z tym ryzyko i oczekuje wpłacenia depozytu 5%,10%,25% jako zabezpieczenie przed tym, że jeżeli za jakiś czas będzie musiał przejąć taką nieruchomość (bo np ktoś nie jest w stanie spłacać za nią kredytu), to wystawiając ją na rynek bez problemu szybko sprzeda taka nieruchomość mając bufor bezpieczeństwa właśnie w postaci tych 5%-25% wpłaconego wkładu własnego.

Jeżeli nie nie pamiętasz, to poprzedni duży kryzys finansowy na świecie właśnie rozpoczął się od tego, że niektóre banki zaczęły bankrutować z tego powodu że udzielały ludziom dużych pożyczek na zakup nieruchomości i w żaden sposób nie zabezpieczały się wkładem własnym od osób które brały te kredyty.

 

Czy jest jednak jakieś sposób na to jak kupić dom w UK bez depozytu, ale żeby bank tym samym też miał jakieś zabezpieczenie udzielonej pożyczki na taki dom?

 Jest, ale wymaga to trochę wysiłku i kreatywności.

Nie wiem czy słyszałeś/słyszałaś w UK o czymś takim jak Purchase Lease Option (PLO)?


Purchase Lease Option (PLO) jest formą finansowania, która pozwala kupującemu na wynajem nieruchomości przez określony czas, z opcją wykupienia jej po określonym czasie. 

Jest to popularna forma finansowania dla osób, które nie mają wystarczających środków na zakup nieruchomości, lub nie chcą wykorzystać całego swojego kapitału na zakup.

PLO jest zazwyczaj używane do finansowania nieruchomości mieszkalnych, takich jak domy lub mieszkania. W ramach tego rodzaju finansowania, właściciel nieruchomości udostępnia nieruchomość kupującemu na wynajem, a kupujący płaci właścicielowi określoną kwotę wynajmu. Kupujący ma prawo do wykupienia nieruchomości po określonym czasie.

A teraz konkretny przykład żeby to było łatwiejsze do zrozumienia 🙂

Wyobraź sobie że ktoś ma pusty dom który chce sprzedać.

Jak pewnie już wiesz, wiele ludzi kompletnie nie wie jak wygląda proces zakupu domu w UK, kompletnie nie jest do tego przygotowana, a potem na wskutek tego pojawiają się różnego rodzaju problemy, przez które czas zakupu domu w UK może przeciągać się nawet do 6-12 miesięcy!

Kilka słów na ten temat napisałem w artykule :”Jak kupić dom w UK – krok po kroku?”.

Teraz wyobraź sobie że można zgłosić się do takiego właściciela i złożyć mu fajną propozycje.

 1. Żeby ten dom wystawiony na sprzedaż nie stał pusty, a przynosił właścicielowi co miesiąc dochód pasywny, Ty wynajmiesz ten dom, ale pod warunkiem że podpiszecie umowę Purchase Lease Option (PLO).

Oznacza to że postanawiasz wynajmować taki dom od właściciela, ale za rok, dwa lata, pięć lat (ile tam tylko chcesz i oboje się na to zgodzicie) będziesz miał/miała prawo zakupu tego domu po cenie którą ustalasz z właścicielem podczas podpisywania tej umowy.

 2. Mając podpisaną taką umowę wynajmujesz sobie taki dom (który wiesz że za jakiś czas będzie Twój), tak więc na spokojnie możesz sobie go już remontować lub odświeżać zwiększając tym samym jego wartość rynkową!

Aby właściciel był bardziej chętny na taki układ oczywiście możecie zamieścić w umowie informacje, że podczas całego tego okresu najmu wszystkie naprawy usterek i ewentualne awarie bierzesz na siebie, więc on co miesiąc będzie dostawał pieniądze i nie będzie się musiał już niczym przejmować.

3. Kolejnym argumentem za podpisanie Purchase Lease Option z którego właściciel będzie zadowolony to fakt że potem cały proces sprzedaży domu odbędzie się sprawnie, bez problemów i za cenę która już teraz zna.

 

Jakie są niewątpliwie plusy dla Ciebie z podpisania takiej umowy?

1. Możesz fajnie negocjować cenę takiego domu, ponieważ zachęcasz właściciela fajnym dochodem pasywnym który będzie otrzymywał jeszcze przez jakiś czas.

2. Wiedząc że ten dom należy do Ciebie, można na spokojnie urządzać ten dom po swojemu.

3. Wiedząc że nieruchomości fajnie rosną na wartości z biegiem lat, może się okazać że za tych kilka lat kiedy będziesz chciał kupić ten dom, będzie on już znacznie więcej wart.

Jeżeli zatem podczas podpisania umowy ustaliłeś z właścicielem ustalić konkretną cenę zakupu tej nieruchomości, a poprzez odświeżenie/remont i wzrost wartości z biegiem czasu ten dom jest już więcej wart o 5%, 10%, 15%, to może się okazać że nie musisz już wpłacać do banku żadnego wkładu własnego, ponieważ jest on więcej wart niż kredyt jaki bank Ci musi udzielić aby kupić ten dom i bank będzie miał już w tej nieruchomości wystarczające duże equity jako zabezpieczenie! 🙂

4. Mimo że taki dom może nie być od razu Twoim wymarzonym domem w którym będziesz chciał/chciała mieszkać przez większość swojego życia, to jednak już taka inwestycja może przynieść bardzo dobry zysk który pozwoli w przyszłości na sfinansowanie innego domu, bez konieczności trudnego odkładania pieniędzy z własnej pracy które z roku na rok zjadane są przez inflację.

 

Brzmi to wszystko fajnie i logicznie? Jasne że tak!

I taką umowę można podpisać zarówno na dom w którym sami będziemy chcieli mieszkać, jak i na dom który chcemy kupić pod wynajem.

 

Aby jednak to wszystko miało ręce i nogi, trzeba zwrócić między innymi na kilka ważnych elementów:

1. Trzeba wiedzieć jak sprawdzić aktualną cenę rynkową nieruchomości, aby wiedzieć ile ona jest warta, ile warte są domy w okolicy i jaką cenę warto jest wynegocjować z właścicielem takiego domu.

 Jak sprawdzić cenę rynkową pokazuje w specjalnym nagraniu wideo do którego możesz otrzymać dostęp klikając TUTAJ.

2. Trzeba uważać na obecną sytuację rynkową odnośnie cen nieruchomości.

Fajne jest to że ceny nieruchomości potrafią rosnąć przez długie lata, ale kiedy mamy kryzys gospodarczy, korektę na rynku i ceny domów mogą spadać, to trzeba na to uważać.

3. Trzeba wiedzieć co podnosi wartość nieruchomości, aby nie poświęcać swojego czasu, energii i pieniędzy na remontowanie czegoś co wcale tej wartości domu nie podniesie.

Jakie elementy fajnie wpływają na wzrost wartości nieruchomości pisałem w artykule który znajdziesz klikając TUTAJ.

4. Trzeba przygotować bardzo dobrą umowę u prawnika i nie warto na tym oszczędzać!!!

Dobry prawnik tak sporządzi odpowiednią umowę Purchase Lease Option (PLO), abyś Ty i właściciel byli z tego zadowoleni i żeby nikt nie odwalił po czasie jakiegoś numeru!

Jeżeli nie znasz żadnego dobrego prawnika, to śmiało możesz do mnie napisać klikając w zakładkę “kontakt”.

Wśród swoich znajomych mam sporo bardzo dobrych brokerów i prawników, tak więc bez problemu będę mógł Tobie polecić kogoś sprawdzonego.

 

Jak kupić dom w UK bez wkładu własnego – podsumowanie

Purchase Lease Option (PLO) może być bardzo dobrym rozwiązaniem aby kupić dom bez konieczności wpłacania wkładu własnego (lub z dużo mniejszym wkładem niż gdyby się to miało robić kupując dom na już i teraz), ale trzeba się tym tematem mocniej zainteresować i podejść do tego na poważnie i odpowiedzialnie.

Być może na rynku będą się też pojawiać jakieś inne opcje przy wykorzystaniu różnego rodzaju programów rządowych, ale przeważnie tak jest że takie programy mają dużo haczyków, przez które ludzie niepotrzebnie wpadają w pułapki związane z tym że muszą ostro spłacać taki dom i za bardzo nic więcej nie mogą z nim zrobić.

Jeżeli uważasz że informacje które znalazłeś na tej stronie są dla Ciebie wartościowe i mogą się również okazać przydatne Twoim znajomym, kliknij w ikony mediów społecznościowych poniżej, aby udostępnić ten artykuł na swoim Facebook, Twitter itd.

Poprostu podaj dalej 🙂

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.